Ända sedan vårt nya kök vid husets norra gavel blev klart till julen 2010 har det gamla köket varit kvar oförändrat med köksinredning och allt. Nu har vi startat arbetet med att bygga om denna yta. Det kommer att bli ett sovrum samt en liten toalett med ingång från hallen.

För att det ska bli möjligt att möblera rummet på ett vettigt sätt måste dörren till vardagsrummet läggas igen.

I oktober 2016 inleddes arbetet med att kyl- och frysen samt spisen togs bort och därefter samtliga skåp och diskbänken
Dörrposten togs bort med hjälp av tigersågen. Den var spikad på plats med sex stycken sextums-spikar (!) och drevad mycket noggrant.

Väggen mellan gamla köket och vardagsrummet består av stående timmer. Mycket gediget.
Dörröppningen lades igen med reglar, OSB-skiva och masonit. Efter lite spacklning var det klart att tapetsera.

Den hela väggen tapetserades med en fondtapet. Det blev snyggt och gav en helt ny karaktär åt rummet.

Ingången till gamla köket har varit öppen så länge vi känner till. Dörren fanns som tur var kvar ute i skolan och kunde relativt lätt sättas på plats igen. Så småningom ska den väl målas vit som de andra dörrarna i hallen, men tills vidare sitter den här och påminner en färgsättning som förmodligen hör hemma på 1950-talet eller så. Vi har även hittat tapeter i liknande nyans.I taket har det suttit vitmålade fasade masonitskivor. Under dessa finns det en välbevarad pärlspont som vi avser att ta fram och måla. Det kommer att bli väldigt snyggt.